Престур на Тернопілля
13 журналістів з 10 областей України 25-26 липня 2024 року взяли участь у престурі: “Громади Тернопільщини в умовах воєнного стану. Виклики та досягнення”. Захід організував Харківський прес-клуб.
Протягом двох днів медійники побували у Копичинецькій, Чортківській, Великоберезовицькій та Тернопільській громадах. Представники місцевих спільнот розповіли про виклики воєнного часу та проєкти, якими пишаються.
Копичинецька громада за допомогою іноземних донорів допомагає ВПО вирішити житлову проблему. У населених пунктах громади немає комунального житлового фонду, але є порожні хати, які належать приватним особам. Проєкт унікальний тим, що занедбані будинки, в яких давно ніхто не живе, за згодою власників, ремонтують і надають вимушеним переселенцям в оренду на рік і ті сплачують лише комунальні витрати. А через 12 місяців можуть або викупити будинок, або продовжити оренду за ринковою ціною.
Чортківська громада пишається своїми соціальними проєктами. Зокрема, міським центром реабілітації дітей з інвалідністю «Дорога в життя». Тут капітально відремонтували приміщення, створили безбар’єрний простір та подбали про обладнання для реабілітації дітей до 17 років.
У соціально-житловому комплексі «Чортків єднає» 44 smart-квартири, у яких проживає майже 100 людей зі сходу та півдня країни. Також тут відкрито Центр соціального обслуговування, де створено шість робочих місць. Люди офіційно працюватимуть у перукарському салоні, ательє з ремонту одягу та у майстерні з ремонту взуття, надаючи послуги за соціальними цінами. Багато уваги у громаді приділяють енергетичній безпеці комунальної сфери, а також підтримують підприємців, сумлінних платників податків, та креативні ідеї крафтових виробників.
Як реалізується нова державна економічна політика “Зроблено в Україні” учасники прес-туру дізналися під час відвідин Великоберезовицької громади. На її території працює Західноукраїнський промисловий хаб, який в умовах війни має чергу з інвесторів, готових створювати нові робочі місця з гідними зарплатами.
В обласному центрі про комунікацію між ветеранами, громадськістю та органами влади, розповідали журналістам представниці міської влади та громадського простору Дім ветерана Тернопіль. Йшлося про програми підтримки захисників України, їх сімей, родин загиблих та зниклих безвісти, а також волонтерські проєкти допомоги. На думку учасниць розмови розбудовувати ветеранський простір у громадах дуже важливо. Це надасть можливість врахувати запити людей. Під час зустрічі ветерани, які відкрили власну справу, поділилися досвідом грантової підтримки від держави для створення бізнесу, презентували продукцію, яку випускають.
У престурах журналісти локальних медіа завжди мають можливість поспілкуватися в професійному колі, обговорити виклики. Приклад цьому - зустріч у музеї преси, який створили журналісти видання «Сільський господар». Він відкрився цього року. Тут представлені понад 400 найменувань друкованих видань серед них і ті, які видаються у прифронтових громадах. Учасники престуру привезли з собою примірники газет, які поповнять фонди музею.