Навчання стійкості
Протягом п’яти діб журналісти з Харківщини проходили Програму психологічної підтримки.
У ній взяло участь 13 представників мережі місцевих медіа “Громада груп”, які висвітлюють життя прифронтового регіону. Резиденція проходила на базі одного з готельно-туристичних комплексів у карпатському селищі Жденієво. Під час вишколу разом з психологинею, кризовою аналіткинею та травмотерапевткою Оксаною Іванцовою журналісти намагалися “залатати” травми, отримані під час виконання своїх службових обов’язків та життя у прифронтових громадах. Зокрема, відновити внутрішній баланс через тілесні практики, перезавантажити нервову систему через емоції, активувати внутрішні ресурси через спілкування з природою.
-Люди виснажені та психологічно втомлені, - переконана Оксана Іванцова, - вони перебувають у місцях постійного навантаження на психіку та системи життєдіяльності, живуть у дуже складних умовах, перебувають під загрозою чи то наступу, чи то окупації, чи то обстрілів, хвилюються за здоров’я та цілісність сімей, чоловіків, синів. Окрім того, додається хронічний стрес. Під час виконання професійних обов’язків вони часто стикаються з травматичним матеріалом. І переживають це на собі. Постійна робота, яка не має меж – призводить до професійного вигорання. Вони відносяться до першої лінії групи ризику: волонтери, священики, пожежники, поліція… і журналісти.
Під час практикуму представники медіа навчалися розпізнавати симптоми та боротися зі стресом, психологічними травмами, професійним вигорянням. Зокрема, працювали з метафоричними картами «Резіліо», вивчали методики збереження та наповнення ресурсів, саморегуляції: дихання, нервово-м’язової релаксації, корекції перенапруження, опрацювання неприємного досвіду.
Редактор сайту Солоницівка. Громада. Груп Геннадій Хомік поділилася своїми враженнями від резиденції, організованої Харківським прес-клубом: - Мені вдалося зануритися у світ дитинства, згадати перші психологічні травми, зрозуміти, чи вдалося подолати їх у дорослому житті, знайти для себе механізми відновлення. Ми багато працювали як індивідуально, так і в групі: малювали різні події свого життя, ділилися наболілим, намагалися усвідомити свої помилки і, найважливіше, виправляти ставлення до них за допомогою різних технік.
Валентина Черкасова, журналістка, м.Чугуїв:-Проведені п’ять днів разом позитивно вплинули на мене, оскільки буквально напередодні поїздки я мала травматичні для себе новини і перебувала у стані серйозного стресу. Завдяки цій поїздці, корисним практикам і приємному живому спілкуванню я досягла певної рівноваги та задоволення, за що щиро вдячна організаторам і учасникам.
Марина Домановська, журналістка м. Балаклія: - Сама тільки локація, де відбувався тренінг, а на додачу ще й аквааеробіка сприяли поліпшенню і психологічного, і фізичного самопочуття.
Журналістам допомагали відновлюватися також відвідання басейну, прогулянки в горах, спостереження за чудовою карпатською природою. Під час фінального тренінгу психологиня Оксана Іванцова дала додаткові настанови журналістам Харківщини:
- Я порадила не просто практикувати здатність до життя, але й вигризати її. Ми добре вміємо виживати, але здатність до життя треба практикувати, дбати про себе, про своє тіло. Тобто, підтримувати базові потреби. Треба тримати руки на пульсі свого життя, відпочивати. Перебуваючи на природі, дихаючи свіжим повітрям, слухаючи спів птахів, ми включаємо свої аналізатори. І це основний терапевтичний компонент відновлення. І до нього додається робота з психологом, що разом дає неймовірно хороші результати!