Подiя у PressClub - Україна в огні (18.12.2023 у 13:42)

Україна в огні

м. Харкiв, вул. Гоголя, 9Б 18.12.2023 у 13:42 2 103

Харківський прес-клуб підбив підсумки виконання проєкту «Харківщина: зруйнована, але незламна» за І півріччя. У КЗ «Харківський обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва» відбулася презентація та прем’єрний показ фільмів, присвячених фіксуванню злочинів, скоєних російськими агресорами щодо закладів культури та мистецтва на території нашого регіону. Глядачі переглянули фільми ««Русский мир» в мій дім», «Злочини проти святинь», «Сковородинівка: полювання на дух України», «Обірвана пісня».

До участі в презентації долучилися керівники Департаменту культури і туризму ХОДА, директори закладів культури та мистецтва Харківщини, представники медіа, військові, герої фільмів. Керівник проєкту Олександр Швець розповів про роботу команд, інформував про виготовлення фільмів циклу «Сліди» та найближчі плани колективу. Він подякував Фонду сприяння демократії Посольства США за допомогу у підтримці проєкту, а також усім залученим до створення документальних стрічок. На сьогодні виготовлено 36 фільмів українською та англійською мовами. Вони інформують світову громадськість про наслідки російської агресії на території Харківщини, можуть бути використані в міжнародних кримінальних судах як докази скоєних росіянами злочинів, як база для створення національного банку пам’яті про російсько-українську війну.

Чому для перегляду були обрані саме ці фільми? По-перше, на початку грудня Україна відзначила 301 річницю від дня народження великого філософа Григорія Сковороди. А музей, де він жив і творив, росіяни повністю зруйнували. І про це один із наших фільмів. По-друге, презентація відбулася в будинку, де в 1923-1926 рр. жив і працював відомий кінорежисер і письменник Олександр Довженко, автор нового жанру української літератури – кіноповісті. Символічним є те, що один із його творів, присвячений стражданням українців у Другій світовій війні і наслідкам «радянщини», так і називається – «Україна в огні». Змальовані події перегукуються із сьогоденням, коли російська тоталітарна радянщина напала на Україну. Документальні фільми проєкту «Сліди» – про життя українців під вогнем нинішньої російської агресії, про  наслідки їхньої політики, яка не змінюється протягом багатьох століть і спрямована на руйнацію України, всього, що формує світогляд нашої нації. Герої сюжетів – учасники або очевидці страшних подій.

Стрічки викликали глибокі емоції у глядачів. Зокрема, директор Департаменту культури та освіти ХОДА Едуард Павленко зазначив, що занурення в побачене вразило його тим, що для багатьох працівників культури руйнування цих об’єктів пов’язане з втратою сенсу життя. Він визнає проєкт важливим для суспільства і нащадків не лише у зв’язку з фіксацією злочинів, а й із збереженням емоцій та почуттів людей, їхніх особистих історій і спогадів, які дуже правдиво відтворені у фільмах. Ректор Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова Володимир Бабаєв провів паралелі між знищеним Літературно-художнім музеєм Г.С. Сковороди та обстрілами очолюваного ним закладу, корпуси якого зазнали 15 влучань! І незважаючи на це, щоразу університет відновлюється, а кількість абітурієнтів зростає. Ректор запропонував допомогу команді «Слідів» у перекладі фільмів іншими  європейськими мовами для показу за кордоном.

Меценатка й засновниця культурного центру «Гостинна на Дворянській» Людмила Рубаненко порівняла враження від особисто побаченої руйнації  музею Г.С. Сковороди та відтвореної у фільмі. Також її вразив ущент зруйнований Чугуївський будинку культури. І хоча люди у фільмах говорять українською і російською мовами, але одноголосно кажуть, що росіяни – злодії та вороги. Харків був і буде українським! З ворогом треба боротися на всіх фронтах, зокрема й інформаційно! І цим проєкт важливий для суспільства.

Болючі відчуття справили фільми й на директорку Центру культури і мистецтв Віру Лагутіну. Незважаючи на страшні кадри, укотре усвідомлюєш ганебність вчинків ворога і розумієш, наскільки важливо донести це до майбутніх поколінь, зазначила вона.

Людина зазвичай  намагається забути погане і пам’ятати добре, продовжив думку директор ХНТМК Ігор Коваль, тому фільми потрібні для того, щоб усі знали і пам’ятали, хто розпочав цю війну.

Але не лише цивільні мають пам’ятати про «авторів» війни і знати про подвиги військових, які захищають країну. Військові теж повинні знати, кого боронять і за що кладуть своє життя, додав керівник пресцентру Східного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України Дмитро Образцов. Він розповів про співпрацю команд пресклубу та Нацгвардії з інформування людей і просування важливого на сьогодні контенту.

З промовами виступили автори фільмів Сергій Савченко, Олексій Стрельніков, Ірина Яськова та герої їхніх фільмів. Вони розповіли про свою роботу, співпрацю з населенням. Георгій Ільченко, герой фільму «Русский мир» в мій дім», наголосив, що нинішня війна і фільми, що фіксують російські злочини, мають «відкрити очі» прихильникам «руського міра», і цим вони не просто корисні, а вкрай необхідні. Ірина Яськова завершила виступ словами героїні свого фільму: можна зруйнувати будинки, але не можна зруйнувати культуру.

У створенні стрічок беруть участь монтажери, оператори, журналісти, які пропускають через себе весь біль, тому кожен фільм – не тільки розповідь про людей, які постраждали, це колективна праця фахівців, які віддають частинку своєї душі. І ця робота варта того, щоб її показали за межами Харківщини. Про це говорив телеведучий і автор багатьох телевізійних програм Ігор Жуков.

 “Здійснено в рамках проєкту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обовязково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Democracy Commission Small Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the of icial position of the U.S. Government”